Wednesday, February 22, 2017
     

Got voter ID?































got voter ID? Learn more at www.gotvoterid.com

 

POLLING PLACE CHANGE:

EFFECTIVE WITH THE NOVEMBER 8, 2016, GENERAL ELECTION, REGISTERED VOTERS RESIDING IN BENNINGTON CITY, BENNINGTON, BUCKEYE, LINCOLN, AND OTTAWA TOWNSHIPS WILL BE VOTING AT THE BENNINGTON FIRE/EMS STATION, 586 N 180TH RD, BENNINGTON, KS.

2016 National/State/Local Elections

The General Election will be Tuesday, November 8, 2016.  The registration books will close October 18, 2016, which is the last day to register in order to cast a regular ballot at the General Election.  Advance voting will begin October 19, 2016, for the November 8, 2016, General Election.  The last day for advance ballots to be mailed is November 4, 2016.  Disabled and non-English proficient voters may apply for advance ballots through Election day, and ballots must be returned by close of polls, November 8, 2016, 7:00 p.m., to the Election Office.

Candidates on the November 8, 2016, General Election ballot, are as follows:    

For United States President/Vice-President

             Donald J. Trump/Michael R. Pence               Republican

             Hillary Rodham Clinton/Timothy Michael Kaine      Democratic

            Gary Johnson/Bill Weld                                 Libertarian

            Jill Stein/Ajamu Baraka                                  independent

For United States Senate

            Patrick Wiesner, Lawrence                             Democratic

            Robert D. Garrard, Edgerton                          Libertarian

            Jerry Moran, Manhattan                                 Republican     

For United States House of Representatives, 1st District

            Alan LaPolice, Clyde                                     independent

            Roger Marshall, Great Bend                          Republican

            Kerry Burt, Hutchinson                                  Libertarian

For Kansas State Senate, 36th District

            Elaine S. Bowers, Concordia                          Republican

            Brian G. Angevine, Cuba                               Democratic                 

For Kansas House of Representatives, 107th District

            Susan L. Concannon, Beloit                           Republican

For State Board of Education, 6th District

            Aaron Estabrook, Manhattan                          independent

            Deena L. Horst, Salina                                    Republican

Judicial Questions...Shall the following be retained in office?

Supreme Court Justice

            Carol A. Beier, Topeka                                   Position 1

            Dan Biles, Shawnee                                        Position 2

            Lawton R. Nuss, Topeka                                Position 3

            Marla Luckert, Topeka                                   Position 5

            Caleb Stegall, Lawrence                                 Position 7

Court of Appeals Judge

            Steve Leben, Fairway                                     Position 2

            G. Joseph Pierron Jr., Lawrence                     Position 3

            David E. Bruns, Topeka                                  Position 6

            G. Gordon Atcheson, Overland Park              Position 8

            Karen Arnold-Burger, Overland Park            Position 9

            Kathryn A. Gardner, Topeka                          Position 14     

District Court Judge

            Jared B. Johnson, Salina                                 District 28, Division 1

            Paul J. Hickman, Salina                                  District 28, Division 2

            Rene Susan Young, Salina                              District 28, Division 3

District Magistrate Judge

            Mary B. Thrower, Minneapolis                       District 28      

For County Commissioner, District 2

            James P. Kay, Minneapolis                            Republican

For County Commissioner, District 3

            Karen Brumbaugh, Ada                                 Democratic

For County Clerk

            Mary Arganbright, Minneapolis                     Republican

For County Treasurer

            JoDee Copple, Minneapolis                            Republican

For County Register of Deeds

            Marilyn J. Heck, Minneapolis                         Republican

For County Attorney

            Jason C. Parks, Minneapolis                           Republican

For County Sheriff

            Keith Coleman, Minneapolis                          Republican

For Township Trustee

Bennington Township

            Elmer Brown, Bennington                              Republican

Blaine Township

            John Tibbits, Minneapolis                               Republican

Buckeye Township

            Jim Lehman, Solomon                                    Republican

Center Township     

            Ray Myers, Minneapolis                                 Republican

Chapman Township

            Tammi Sulanka, Clay Center                         Republican

Concord Township

            No Filings

Culver Township

            No Filings

Durham Township

            No Filings

Fountain Township

            Jana B. Van Meter, Ada                                 Republican

Garfield Township

            Ken Berry, Minneapolis                                  Republican

Grant Township

            No Filings

Henry Township

            No Filings

Lincoln Township

            Tommy L. Barrett II, Niles                             Democratic

Logan Township

            No Filings

Morton Township

            Dean C. Larson, Tescott                                 Republican

Ottawa Township

            Kenneth B. White, Solomon                           Republican

Richland Township

            Richard Belden, Bennington                          Republican

Sheridan Township

            Jim Klein, Delphos                                         Republican

Sherman Township

            Kent Baldock, Delphos                                   Democratic

Stanton Township

            No Filings

For Township Treasurer

Bennington Township

            Nicholas S. Krueger, Bennington                   Democratic

Blaine Township

            No Filings

Buckeye Township

            Jason Gans, New Cambria                              Republican

Center Township

            Steven L. Carlson, Minneapolis                      Republican

Chapman Township

            Sharon DeMars, Miltonvale                            Republican

Concord Township

            No Filings

Culver Township

            Robert Minneman, Tescott                             Republican

Durham Township

            No Filings

Fountain Township

            Kenneth Kelly, Ada                                        Republican

Garfield Township

            Matt Gawith, Minneapolis                              Republican

Grant Township

            Angel Haney, Minneapolis                             Republican

Henry Township

            Mary Stirn, Minneapolis                                 Republican

Lincoln Township

            Kathy J. Barrett, Niles                                    Democratic

Logan Township

            Patrick Helget, Delphos                                  Republican

Morton Township

            Roger Ahlquist, Tescott                                  Republican

Ottawa Township

            Shannon Luthi, Solomon                                Republican

Richland Township

            Matt Benson, Minneapolis                              Republican

Sheridan Township

            David Wilson, Delphos                                   Democratic

Sherman Township

            Daren Sanders, Miltonvale                             Republican

Stanton Township

            No Filings

Also, a special question will be presented to the voters of Minneapolis City:

            “Shall Ryan White be recalled from the office of City of Minneapolis Mayor?”